ТЦК в Україні: яких змін очікувати в мобілізації від 18 травня?
Новий законопроект щодо мобілізації в Україні набув чинності з 4 травня. Проте деякі норми діють уже з 17 квітня, а ще низка правил запрацює з 18 травня 2024 року. Яких змін чекатимуть на військовозобов'язаних українців у травні, як працюватимуть ТЦК і що робити "обмежено придатним" — читайте в нашому матеріалі.
Основні нововведення, які вже є чи ще з'являться:
1) запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона стане елементом навчання у навчальних закладах, проводитиметься у ВНЗ усіх форм власності.
2) люди, які раніше були визнані обмежено придатними, повинні повторно прийти на ВЛК,
3) термінову службу офіційно буде скасовано. Замість неї з 1 вересня 2025 року запроваджується базова загальновійськова підготовка для громадян віком від 18 до 25 років,
4) протягом 60 днів потрібно буде оновити персональні дані до ТЦК,
5) для тих, хто ухиляється, ведуть обмеження на право керувати автомобілем, проте тут є винятки.
6) уповноважений представник ТЦК або поліцейський під час перевірки документів зобов'язаний запровадити фото- та відеофіксацію процесу,
7) люди з інвалідністю та повернуті з полону мають право на демобілізацію,
8) нові правила у процедурі вручення повісток,
9) громадяни повинні обов'язково мати при собі військово-обліковий документ та показати його на вимогу представника ТЦК, поліцейського чи ДПСУ.
Згідно з новими змінами в законі, протягом 60 днів усі військовозобов'язані (це не стосується призовників – ред.) мають оновити свої облікові дані, зокрема номери телефонів, електронну адресу, місце проживання тощо. Тобто всі військовозобов'язані мають освіжити свої дані до 17 липня 2024 року.
Зробити це можна трьома способами. Для цього необов'язково йти до ТЦК та стояти в черзі. Оновити дані можна в:
- ЦНАП,
- територіальний центр комплектування (ТЦК),
- або дистанційно через електронний кабінет призовника, який запрацює в тестовому режимі від 18 травня.
Зауважимо, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, можуть у добровільному порядку створити особистий електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного або резервіста. Додамо, що оновити персональні дані повинні будуть всі військовозобов'язані, тобто й ті, що знаходяться за кордоном.
Оновлення даних за кордоном
Для оновлення військово-облікових даних за кордоном можна вибрати кілька варіантів:
⦁ через дипломатичну установу України, для чого слід звернутися до посольства чи консульства України у країні вашого перебування. З собою необхідно мати паспорт громадянина України, військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) та документи, що підтверджують місце проживання за кордоном;
⦁ через електронний кабінет військовозобов'язаного.
Думка адвоката про електронний кабінет військовозобов'язаного
Створення електронного кабінету військовозобов'язаного принесе користь як державі, так і окремим громадянам, вважає Роман Лихачов, адвокат приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини.
«Більшість людей бояться ТЦК — думають, що їх одразу мобілізують. Насамперед держава зацікавлена побачити кількість військовозобов'язаних і тих, хто має право на відстрочку. Держава зацікавлена у тому, щоб навести порядок у військовому обліку. Це такі перші кроки, щоб люди змогли заповнити свої дані в електронному форматі, щоб ми знали, скільки в нас залишилося основного ресурсу в країні», - сказав він.
Ліхачов також вважає за необхідне спростити процес отримання військового квитка та довідки про відстрочку.
«Наприклад, батько трьох дітей має надати три свідоцтва про народження та свідоцтво про шлюб. Все, він чотири документи надав, і йому автоматично надходить повідомлення, що ви можете забрати ваш військовий квиток у такий день у ЦНАП, — пропонує юрист, — А у нас він має спочатку прийти [в ТЦК], потім пройти військово-лікарську комісію. Після військово-лікарської комісії ще не зрозуміло, скільки йому видаватиме військовий квиток та довідку про відстрочку. Довідку про відстрочку видадуть, наприклад, на два місяці, і він знову буде змушений приходити до військкомату. Для чого?"
Серед технічних нюансів електронного кабінету адвокат наголосив на тому, що поки невідомо, наскільки система буде функціональною та потужною, щоб витримати велику кількість користувачів, а також питання захисту персональних даних.
Працівникам ТЦК розширили повноваження
Представники військкомату зможуть здійснювати перевірку військово-облікових документів на рівні із працівниками поліції (але вони не можуть вручати повістки – ред.). Такі заходи вважатимуться законними.
При цьому всі військовозобов'язані повинні обов'язково мати при собі такі документи:
⦁ приписне посвідчення,
⦁ військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов'язаного.
Як співробітники ТЦК на вулиці перевірятимуть дані чоловіків
У Генштабі розповіли, що працівники військкомату за допомогою єдиного державного реєстру зможуть перевіряти, чи оновив військовозобов'язаний свої дані.
"Якщо чоловіка зупинять на вулиці для перевірки військово-облікових документів, то співробітники ТЦК зможуть підключатися до реєстру або в телефонному режимі з'ясувати з оператором ЄДРВ питання оновлення даних конкретної людини. Оператор з'ясує та надасть всю інформацію про військовозобов'язаного", - пояснив представник Генштабу ЗСУ Юрій Глущенко
Кому не потрібно йти у військкомат
Не потрібно йти до ТЦК для поновлення інформації громадянам від 18 до 60 років, які виключені з військового обліку. Цей факт має бути зазначено у відповідних державних реєстрах та військових квитках громадян, пояснив представник Генштабу ЗСУ полковник Юрій Глущенко. Це:
⦁ Якщо у військово-обліковому документі чоловіка відсутня відмітка про виключення з військового обліку, то працівники ТЦК можуть мати питання до такої особи для уточнення її статусу.
⦁ Якщо людина була виключена з військового обліку, але не має відповідного запису у військово-обліковому документі, слід звернутися до ТЦК для отримання цього запису.
Слід зазначити, що чоловіки віком від 18 до 60 років, які після публікації закону про мобілізацію (17 квітня – ред.) вже оновили свої дані до ТЦК, не зобов'язані оновлювати інформацію знову після набрання чинності законом 18 травня.
Новий закон про мобілізацію для "обмежено придатних": що змінилося
Згідно з новими правилами, зникає поняття "обмежено придатний", але залишилося дві категорії: придатні та непридатні.
Директор департаменту охорони здоров'я Міноборони Оксана Сухорукова пояснила, що буде описано критерії, за якими встановлюється, чи придатна людина до військової служби. Таким чином, фактично буде п'ять статусів: непридатний та чотири категорії придатних.
У свою чергу, категорії придатних будуть розділені на:
⦁ придатні (повністю)
⦁ придатні до служби у військових вузах, ТЦК, частинах забезпечення, установах, організаціях (але непридатні до служби у штурмових військах, морській піхоті, силах спецоперацій, підрозділах спецназу тощо)
⦁ придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до військового ВНЗ)
⦁ придатні до виконання специфічних завдань.
Оновлені критерії будуть містити кілька тисяч діагнозів. І по кожній групі захворювань залежно від ступеня ділитимуться військовозобов'язані на придатних/непридатних.
Коли бути в ТЦК "обмежено придатним"
Адвокат Дар'я Тарасенко в інтерв'ю Українському Радіо наголосила, що у новому законі немає обов'язку "обмежено придатним" кудись з'явитися. Вони підлягають перегляду щодо придатності.
"І це означає, що в ТЦК і СП є обов'язком, що протягом 9 місяців з моменту вступу закону (4 травня - ред.) направити цю людину на ВЛК для того, щоб за новими правилами визначили: придатна чи непридатна людина Відповідно, боргу - Прийти і попроситися на ВЛК, ні", - зазначила юрист.
Ранковий напій від смертельних хвороб
Вчені зі США та Європи назвали "ранковий" напій від смертельних хвороб. При регулярному вживанні він захистить людину від старіння мозку та раку печінки.
Протягом чотирьох років вчені проводили дослідження та дійшли висновку, що кава блокує рецептор A2A, який викликає погіршення мислення, пам'яті, сприяє виробленню гормонів стресу та вкорочує життя людей. Ранковий напій знижує чутливість нервового закінчення, що спричиняє смертельні хвороби.
Дослідження проводили на мишах, і в результаті експериментів з'ясували, що кава запобігає роботі рецептора A2A, що уповільнює старіння мозку та погіршує когнітивні здібності людей.
Крім того, вчені наголосили на позитивному впливі кави на печінку. При регулярному вживанні трьох чашок «ранкового» напою щодня зменшується ймовірність раку залози внутрішньої секреції. Кава покращує кровообіг і травлення, але приймати її слід без молока та цукру. При надмірному вживанні солодкого напою зростає ризик ожиріння та діабету.
Безпечний цукор
Вчені з факультету хімії Каліфорнійського університету в Девісі навчилися виробляти безпечний цукор для діабетиків.
Один із замінників цукру, алюлоза, приблизно на 70% солодший від сахарози, але містить всього 10% калорій. Раніше вчені з'ясували, що він навіть покращує рівень глюкози у крові та допомагає знизити вагу у людей з діабетом II типу.
Проблема в тому, що алюлоза — рідкісний цукор, який зустрічається в дуже малих кількостях, його виявили в пшениці, у переробленій очеретяній та буряковій патоці. В результаті, за нинішніх методів виробництва він недоступний широкому колу користувачів.
Сьогодні вчені з Каліфорнійського університету в Девісі (UC Davis) здійснили прорив у виробництві алюлози. Зараз його екстрагують за допомогою ферментів D-тагатозо-3-епімерази (DTEase) і D-псікозо-3-епімерази (DPEase), щоб каталізувати його перетворення з фруктози. Але обмеження цього процесу призвело до того, що виходи залишилися лише на рівні максимум 50% і метод спрацьовував не завжди.
Вчені не обмежувалися спробами підвищити продуктивність цих ферментів і натомість зайнялися пошуком іншого способу повного виробництва цього цукру. І вони виявили його у групі бактерій Escherichia coli (E. coli). Свої дослідження вчені опублікували у журналі Nature's npj Science of Food.
Дослідники змінили метаболічні процеси мікроорганізму. В результаті, коли клітини отримували глюкозу, вони перетворювали її на алюлозу. Це відразу призвело до виходу 62%, а ступінь чистоти продукту зросла до 95%.
По суті, вчені взяли кишкову паличку, яка природним чином має правильні шляхи для виробництва алюлози з глюкози, і змінили її «конструкцію», щоб отримати певний потрібний результат.
Коли настане кінець війни?
"Залишилося нічого": математик-"пророк" назвав дату закінчення війни в Україні. Провісник пояснив, чому він назвав саме таку дату
Повномасштабна війна в Україні може закінчитися 2025 року. Обчислення саме цієї дати ґрунтуються на циклічності історичних подій.
Таке передбачення зробив математик-історик Григорій Кваша шляхом обчислення остаточної дати за цифрами, роками та різними подіями. До речі, сам він здивований, чому ще ніхто інший не прийшов до цього раніше за нього.
"Імперський цикл, в якому знаходиться Росія з 1881 року, ідеологічні періоди, або як ми говоримо, "час воювати", настає у кожному 36-річчі на 12 років. Вперше воно настало з 1905 по 1917 рік. Це російсько-японська війна і Перша світова. Дуже важливий момент — наша участь у цій війні закінчилася у 1917 році з не дуже зрозумілої причини.
Далі Кваша зазначив, що до цього потрібно додати 24 роки, разом - 17+24 виходить 41. 1941 - Велика Вітчизняна війна. Потім почалася війна, яка тривала до 1949 року. Потім почалася війна в Кореї, яка йшла рівно до 53 року.
"Додаємо ще 24 роки до 1953 і отримуємо 1977 рік. Знову настає час воювати. І хоча жодних об'єктивних передумов немає, починається війна в Афгані. Цей час воювати йде з 1977 по 1989 рік, і ми знову залишаємо війну без жодних причин. І знову йдемо займатися внутрішніми справами. Додаємо до 1989 ще 24 роки і час настає з 2013 (рік Майдану) рівно по 2025. Тобто залишилося всього нічого», — підсумував він.
В Україні виявили новий мотоцикл Ява-350
Український блогер Roma Urraco виявив чергову "капсулу часу". На цей раз це мотоцикл Ява-350. Про це він повідомив на своїй сторінці у соціальній мережі.
«Ява-350 у ящику! Мрія будь-якого шукача «капсул часу». Багато хто вважає, що їх уже майже не залишилося, але періодично ще трапляються по гаражах та сараях», – повідомив блогер.
За його словами, мотоцикл поки що не продається.
Судячи з фото, йдеться про Jawa 350 Typ 638, яка вироблялася з 1984 до 1993 року. На відміну від попередника новий мотоцикл отримав новий двигун, передню вилку та електроустаткування. Компонування двигуна хоч і не змінилося, але все ж таки було модернізовано. Цей мотоцикл мав класичну конструкцію. Рама була трубчастою несучою, до неї і кріпилися всі елементи. Передня підвіска складалася із передньої телескопічної гідравлічної вилки. Задня – маятник із двома амортизаторами. Модель оснащувалась 24-сильним двигуном.
Нагадаємо, Ява-350 – це сімейство мотоциклів чехословацької компанії Jawa із двоциліндровими 350-кубовими двигунами представлених у багатьох поколіннях.
До чого сниться вагітність ?
Розповідаємо, до чого може снитись вагітність і чи варто починати переживати від такого сну.
Існує думка, що сон – це паралельна реальність, інший світ, в якому подорожує душа та дізнається нову інформацію.
Багато людей вірять, що їм сняться "віщі" сни - ті, які потім втіляться в життя наяву. З'ясували, що означає, якщо наснився зовсім незвичайний сон – вагітність своя чи чужа.
До чого сниться вагітність - думка експерта
Український астролог Яна Тимощук у коментарі поділилася думкою про те, до чого снитися вагітність своя чи чужа може і не може, варто сприймати такий сон буквально, і які сигнали вам передають вищі сили таким чином.
Вагітність взагалі сниться до чогось нового - це створення якихось певних справ, проектів, може, ідеї якісь приходять.
Тобто це як народження чогось нового. Це також впускання в своє життя когось, хто може зненацька з'явитися на порозі і про себе заявити.
За словами астролога, так само добре "працює" цей сон, коли жінка одружена, вагітність може означати розбіжності в сім'ї чи всередині себе, коли дівчина з чимось не згодна. Другий варіант, до чого сниться своя вагітність - якщо в житті відбувається певне буйство фарб, гормональний сплеск. Це може означати, що людиною хтось маніпулює і потрібно бути дуже обережним.
Виноград покращує здоров'я очей у людей похилого віку – дослідження
У недавньому рандомізованому контрольованому дослідженні на людях споживання винограду протягом 16 тижнів покращило ключові показники здоров'я очей людей похилого віку. Дослідження, опубліковане в науковому журналі Food&Function, вивчало вплив регулярного вживання винограду на накопичення пігменту макулярного та інші біомаркери здоров'я очей.
Це перше дослідження на цю тему на людях, і результати підтверджують попередні попередні дослідження, в яких було виявлено, що споживання винограду захищає структуру та функцію сітківки.
Наука показала, що населення, що старіє, має більш високий ризик захворювань очей і проблем із зором.
Ключові фактори ризику захворювань очей включають:
1) окислювальний стрес і 2) високі рівні кінцевих продуктів глікації (AGEs) в очах.
AGEs можуть сприяти багатьом очним захворюванням, ушкоджуючи судинні компоненти сітківки, порушуючи функцію клітин та викликаючи окислювальний стрес. Дієтичні антиоксиданти можуть зменшити окислювальний стрес і пригнічувати утворення AGEs з можливим сприятливим впливом на сітківку, наприклад, поліпшенням оптичної щільності макулярного пігменту (MPOD). Виноград є природним джерелом антиоксидантів та інших поліфенолів.
У цьому новому дослідженні 34 особи споживали або виноград (еквівалентно 1 ½ склянки винограду на день), або плацебо протягом 16 тижнів. У тих, хто їсть виноград, спостерігалося значне збільшення MPOD, антиоксидантної здатності плазми крові та загального вмісту фенолів у порівнянні з плацебо. Ті, хто не вживав винограду, спостерігали значне збільшення шкідливих AGE, виміряних на шкірці.
"Наше дослідження вперше показало, що споживання винограду благотворно впливає на здоров'я очей у людей, що дуже захоплююче, особливо в умовах старіння населення", - сказав д-р Чон Юн Кім. «Виноград – це легкий, доступний фрукт, який, як показали дослідження, може мати позитивний вплив у звичайних кількостях всього 1 ½ склянки на день».
Друзі, "Інформбюро" гостро потребує вашої підтримки. Щоб допомогти проекту перейдіть за посиланням